Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Historie

Historie klubu

Podle zprávy z městské kroniky z 19.1. 1930 zavedl místní Sportovní klub pěstování nového sportu - kanadského hokeje - na zámeckém rybníce a po krátkém tréninku sehrál SK propagační zápas dvou domácích družstev za velmi pěkné účasti obecenstva. Zpráva ze dne 7.12. 1931 uvádí, že SK se souhlasem obce zřídil na tenisových kurtech u koupaliště „umělé kluziště, které bylo večer osvětleno jedním elektrickým světlem. Správcem byl pan Kubíček - společně s koupalištěm.

První meziměstský zápas Jabloné n. O. s SK dne 6.1. 1932 5:2

a 17.1. 1932 po odvetě v Žamberku 2:1.

 Krutá zima roku 1939 a zamrzlá řeka Orlice umožňovala deně zápasy mezi partou kluků tzv. „dolního” a horního” města. Dělící čarou byla státní silnice.

Málokdo měl tehdy brusle kanady”. Většina bruslila na „šlajfkách”, bruslích, které se přišroubovávaly na jakékoliv boty kličkou. Místo puku sloužil podpatek boty seříznutý do kulatého tvaru. Hokejky, či spíše hole, většinou do úhlu zahnuté větve, příslušně opracovávali místní truhláři, zvláště pak kolář Hajer z Husova nábřeží. Později vyráběl pravé hokejky truhlář Vašek Bříza.

A z této party kluků dne  29.12. sezóny 1939 / 1940 byl na ustavující schůzi oficiálně založen hokejový ddíl.

Až do roku 1960 se v Žamberku hrála ll. krajská třída. V roce 1963 nastává nejslavnější éra žambereckého hokeje vybojováním postupu do divize. Velkou měrou se na tomto úspěchu podílel také pan Karel Kalous, který coby správce kluziště připravoval ledovou plochu té nejvyšší kvality.

Od počátku 70. let žamberecký hokej kolísá se střídavými úspěchy mezi krajským a okresním přeborem. V roce 1993 se hokejisté vrací k původním černo-žlutým klubovým barvám.

Mezi nejznámější odchovance žambereckého hokeje patří

Pavel Nešťák

hrál tehdy nejvyšší l. ligu

v Pardubicích (TESLA PARDUBICE)

a v Brně (ZETOR BRNO).

Dobové foto TOSK Žamberk z roku 1948

Horní řada zleva: Kacálek, Hájek, Fiedler, Píč, Jaška, Žabka, Vágner, Minář

Dolní řada zleva: Mareš, Vančata, Sejkora

TOPlist